Powrót do Blog
Dla kogo emisja głosu?

Dla kogo emisja głosu?

Na pewno znacie to uczucie, kiedy chcecie coś powiedzieć, a Wasz głos więźnie w gardle. Albo mówicie i czujecie, że nie ma czasu na oddychanie… Albo wszystko jest ok, tylko język nie tak giętki, jak zwykle i zamiast ładnych słów, wychodzą jakieś fafluny. Albo czujecie, że Wasz głos po pracy jest zmęczony, słaby i chrypi.

Jeśli odnajdujecie się w którejś z powyższych sytuacji, to znaczy, że zajęcia z emisji głosu są dla Was! Sprawdźcie poniżej, dla kogo emisja głosu to dobry punkt w rozwoju osobistym!

Dlaczego mówienie czasami nie wychodzi?

Przyczyn jest kilka, zależnie od stopnia zaawansowania mówcy. Jeśli jesteście świeżakami i nigdy wcześniej nie przemawialiście przed większym gronem albo przed kamerą, czy mikrofonem, możecie wpaść w kilka emisyjnych pułapek, które zastawi na Was stres. To nie musi się zdarzyć, ale może… 🙂 Wasz ogranizm nie wypracował jeszcze schematów działania i może się pogubić nawet w procesie oddychania. Serio!

Dla kogo usprawnianie głosu?

Organizm medialnego wygi, czy profesjonalnego mówcy schematy działania podczas mówienia, oddychania i stresu ma już pewnie wypracowane. Czasami wkradają się do nich drobne nieprawidłowości, które na przestrzeni lat mogą stać się problemem – dla głosu, albo dla odbiorcy.

Warto też sprawdzić, co nowego przyniosła nauka o głosie! Ona rozwija się każdego dnia, a nowe ćwiczenia pomagają odświeżyć warsztat pracy i docenić swój głos na nowo.

Jest jeszcze zmęczenie głosu. Dotyka osób, które dużo i zazwyczaj głośno mówią w pracy. To nauczycielki i nauczyciele, czy trenerki i trenerzy sportowi. Takim zmęczonym, słabnącym, czy chrypiącym głosem trzeba zaopiekować się od razu. Sprawdzić nawyki i schematy mówienia, postawę ciała, czy tor oddechowy, czasami skorzystać z pomocy foniatry.

Zmęczony głos – co robić?

Żeby wyeliminować uczucie guli w gardle, trzęsący się głos, czy faflunienie – trzeba przede wszystkim zrozumieć, skąd się biorą. Potem ćwiczyć i gotowe! I własnie w tym wszystkim pomaga trener emsji głosu. Słucha, znajduje problem i podpowiada, jak go rozwiązać. Obojętnie na jakim etapie “mówienia” jesteście!

Mam nadzieję, że ten wpis zainspiruje Was do pracy nad głosem niezależnie od tego, ile macie lat i jakie wyzwania głosowe przed Wami stoją!

Zerknijcie też tutaJ: Jak brzmieć lepiej?

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powrót do Blog