Powrót do Blog
Jak brzmieć lepiej?

Jak brzmieć lepiej?

Na pewno nie raz zastanawialiście się, jak brzmieć lepiej? Co robić, by nasz głos brzmiał naturalnie. Albo dlaczego jednego dnia mówicie wzorowo, a innego coś jest nie tak. I w sumie nie bardzo wiadomo, co...

Myśląc o swoim głosie i jego kondycji, weźcie pod uwagę pięć aspektów, o których piszę poniżej. To ważne punkty dla dobrej emisji głosu.

  1. Postawa

Jest bardzo ważna, bo nasze ciało to system naczyń połączonych. Napięcia mięśni mogą powodować problemy z głosem. Bezpośrednio lub pośrednio. Mogą też niekorzystnie wpływać na oddech, a ten przełoży się na brzmienie.
Swobodna, naturalna postawa ciała redukuje napięcia, daje właściwą pozycję krtani, możliwość pełnego oddechu i odpowiednie ułożenie aparatu artykulacyjnego.

  1. Relaks

Najfajniejsza część emisji głosu! 😉 Chodzi o to, by nauczyć się rozpoznawać, które części naszego ciała są spięte, a potem te napięcia odpuszczać. Dla większości z nas wcale to nie jest oczywista sprawa. Rozluźniać można nie tylko ramiona i kark, ale też… gardło! I ma to wielkie znaczenie dla głosu.

  1. Oddech

Niby sfera totalnie oczywista, a jednak nie. Niby każdy z nas oddycha, ale nie każdy robi to dobrze. Sposób oddychania w dużej mierze odpowiada za to, jak brzmimy! Aparat głosowy i oddechowy są ściśle powiązane. Umiejętności oddechowe mówcy wpływają na to, jak panuje nad głosem.

  1. Fonacja

Czyli część dźwiękowa. Ważna, bo pozwala na wyczucie dźwięku w ciele. Okazuje się, że także tutaj możemy się nieźle pogubić i nadwerężać głos.

  1. Dykcja i artykulacja

Tu sprawa jest oczywista. Im lepiej wyćwiczony aparat mowy, tym mniej zniekształceń dźwięku! Precyzyjna dykcja i artykulacja to ważny element dobrego mówienia, ale jak widać nie jedyny.

Tych pięć punktów ma wpływ na nasz głos każdego dnia. Stres może np. spiąć mięśnie, zacisnąć krtań i sprawić niezły kłopot mówiącemu. Język bez kilku ćwiczeń poplącze się przy pierwszej dobrej okazji, a płytki oddech wpłynie na jakość przekazu.

Mam nadzieję, że ten tekst zainspiruje Was do uważnego przyglądania się sobie i swojemu głosowi każdego dnia!

Przeczytajcie też Jak pokochać swój głos?

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powrót do Blog