Powrót do Blog

Jak brzmieć lepiej?

Na pewno nie raz zastanawialiście się, co robić, by brzmieć lepiej. Albo dlaczego jednego dnia mówicie wzorowo, a innego coś jest nie tak. I w sumie nie bardzo wiadomo, co...

Myśląc o swoim głosie i jego kondycji, weźcie pod uwagę pięć aspektów, o których piszę poniżej. To ważne punkty dla dobrej emisji głosu.

  1. Postawa

Jest bardzo ważna, bo nasze ciało to system naczyń połączonych. Napięcia mięśni mogą powodować problemy z głosem. Bezpośrednio lub pośrednio. Mogą też niekorzystnie wpływać na oddech, a ten przełoży się na brzmienie.
Swobodna, naturalna postawa ciała redukuje napięcia, daje właściwą pozycję krtani, możliwość pełnego oddechu i odpowiednie ułożenie aparatu artykulacyjnego.

  1. Relaks

Najfajniejsza część emisji głosu! 😉 Chodzi o to, by nauczyć się rozpoznawać, które części naszego ciała są spięte, a potem te napięcia odpuszczać. Dla większości z nas wcale to nie jest oczywista sprawa. Rozluźniać można nie tylko ramiona i kark, ale też… gardło! I ma to wielkie znaczenie dla głosu.

  1. Oddech

Niby sfera totalnie oczywista, a jednak nie. Niby każdy z nas oddycha, ale nie każdy robi to dobrze. Sposób oddychania w dużej mierze odpowiada za to, jak brzmimy! Aparat głosowy i oddechowy są ściśle powiązane. Umiejętności oddechowe mówcy wpływają na to, jak panuje nad głosem.

  1. Fonacja

Czyli część dźwiękowa. Ważna, bo pozwala na wyczucie dźwięku w ciele. Okazuje się, że także tutaj możemy się nieźle pogubić i nadwerężać głos.

  1. Dykcja i artykulacja

Tu sprawa jest oczywista. Im lepiej wyćwiczony aparat mowy, tym mniej zniekształceń dźwięku! Precyzyjna dykcja i artykulacja to ważny element dobrego mówienia, ale jak widać nie jedyny.

Tych pięć punktów ma wpływ na nasz głos każdego dnia. Stres może np. spiąć mięśnie, zacisnąć krtań i sprawić niezły kłopot mówiącemu. Język bez kilku ćwiczeń poplącze się przy pierwszej dobrej okazji, a płytki oddech wpłynie na jakość przekazu.

Mam nadzieję, że ten tekst zainspiruje Was do uważnego przyglądania się sobie i swojemu głosowi każdego dnia!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powrót do Blog