Ćwiczenia przepony dla głosu
O mówieniu i czytaniu na przeponie albo z przepony słyszeliście na pewno nie raz. Nie raz pewnie też zastanawialiście się, o co dokładnie chodzi z tą przeponą, po co mi ona, jak to jest z niej mówić i jak ją ćwiczyć.
W tym tekście znajdziecie odpowiedzi na te wątpliwości.
Ćwiczenia przepony
Pytania o ćwiczenia przepony słyszę bardzo często. Często też słyszę, że nie wiecie, o co chodzi z tą przeponą i Wy nią na pewno nie pracujecie. 🙂 Prawda jest taka, że przepona bierze udział w oddychaniu, jest głównym mięśniem oddechowym, więc pracuje zawsze. Tyle, że raczej tego nie czujemy.
Jak znaleźć przeponę?
Sztuczka jest prosta. Spróbujcie bezdźwięcznie zakaszleć. Odcinamy dźwięk. Rusza się tylko brzuch. Za jego ruchy odpowiada Wasza przepona 🙂
Jak ćwiczyć przeponę?
Tu sprawa jest prosta. Zawsze, jak ćwiczycie oddech, ćwiczycie też przeponę. Chodzi o ćwiczenia oddechowe torem dolnożebrowym, gdzie przy wdechu dolne części żeber rozchodzą się na boki. Wdechy do dolnych żeber i długie wydechy ćwiczyć możecie wszędzie i w każdej pozycji. Róbcie 5 powtórzeń.
Dodawajcie do wydechu też s, z i samogłoski. Pracujcie nad równomiernym wydechem. To ta umiejętność daje nam sporo kontroli nad głosem.
Pamiętajcie, że ćwiczenia oddechowe są jednymi z ważniejszych przy pracy nad dobrą emisją głosu. W przypadku poważnych zaburzeń oddechowych należy skontaktować się z lekarzem i/oraz fizjoterapeutą.
Po co ćwiczenia przepony?
Ćwiczenia przepony są prezentem dla ciała i dla głosu. Oddychanie dolnożebrowe jest najbardziej korzystne dla naszego organizmu.
Pozwala większej ilości powietrza dostać się do płuc, organizm jest bardziej dotleniony, poprawia się krążenie krwi, a tym samym praca serca, mózgu i innych narządów wewnętrznych. Taki sposób oddychania jest też najbardziej korzystny dla fonacji.
Tak pisze B. Tarasiewicz w Mówię i śpiewam świadomie (2019)
Dla głosu dobry oddech to podstawa. Aparat głosowy i oddechowy współpracują tak ściśle, że problemy jednego z nich od razu przekładają się na drugi. Praca przepony nabiera dużego znaczenia w fazie wydechu podczas fonacji. To ona reguluje ciśnienie wydychanego powietrza. A im dłuższy i bardziej kontrolowany przez nas wydech – tym większa kontrola nad głosem.
Jeśli podobał Ci się ten tekst, sprawdź też [KRÓTKO] O oddechu. Krótkie teksty na temat głosu możesz znaleźć też na moim profilu na Instagramie: @trener_emisji_glosu! Zapraszam!
*Obraz OpenClipart-Vectors z Pixabay, przepona (ang. diaphragm), jest to obrazek bardzo poglądowy 😉
Dodaj komentarz